середа, 27 грудня 2017 р.

ПРЕЗЕНТАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ІНСТИТУТУ ІНОЗЕМНИХ МОВ
ДЛЯ АБІТУРІЄНТІВ!
Під час виконання індивідуального завдання на тему "Проектна робота на уроці ІМ" студентка групи ФА-45 Фабіровська Соломія презентувала інформаційні буклети про інститут іноземних мов як зразок власного проекту, які можуть бути використані студентами IV курсу під час проходження педагогічноі практики з метою проведення профорієнтаційноі роботи серед учнівськоі молоді.


субота, 23 грудня 2017 р.


Інститут іноземних мов запрошує на навчання
У межах вивчення теми "Методика використання інформаційно-комунікаційних тхнологій у викладанні іноземної мови у старшій школі" студенти група ФА-15 (М) інституту іноземних мов  реалізували проектну роботу "Alma mater” – колективне завдання з навчальної дисципліни “Методика викладання іноземної мови та літератури у старшій школі”” під керівництвом доцента кафедри порівняльної педагогіки та методики викладання іноземних мов О. Хомишак. У результаті тривалої клопіткої праці над проектом, під час якої студентська молодь спробувала себе у різних ролях (арт-директор, режисер, сценарист, технічний редактор, ведучий тощо) магістранти презентували відеоролик, який став яскравим свідченням неабиякої креативності студентів  та їх здатності до продуктивних видів діяльності, а також довів сформованість основ інформаційної компетентності майбутніх викладачів іноземної мови.

https://youtu.be/K_Ek6RZ9ZqA

понеділок, 4 грудня 2017 р.

ВИКОРИСTАННЯ ЗМІШАНОГО МЕТОДУ У ПРОЦЕСІ ВИКЛАДАННЯ ПРАКTИЧНОГО КУРСУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
ХХІ століття – епоха високотехнологічного інформаційного суспільства. Стрімкий розвиток комп’ютерної техніки унеможливлює життя модерної людини без використання сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій, оскільки вони дають можливість не тільки зберігати, презентувати та розповсюджувати великі об’єми найрізноманітнішої інформації без будь-якого обмеження у просторі та часі, а також сприяють підвищенню рівня власної освіченості й культури, тобто самоосвіті.
Ретроспективний аналіз свідчить, що у традиційному розумінні процес навчання будувався у межах тріади «викладач – студент – підручник». Однак науково-технічна революція ХХ століття додала до цієї взаємодії таку ланку, як  ІTT
У зв’язку з з цим сучасна методика викладання англійської мови пропонує застосування так званого «змішаного» методу (англ. м. - Blended Learning, Hybrid or Mixed-Mode Learning) у вивченні мови, що передбачає розширення традиційної взаємодії викладача та студентів на занятті шляхом залучення їх до вивчення іноземної мови за межами аудиторії в онлайн режимі. Tаким чином, студент отримує можливість навчатися самостійно за допомогою комп’ютера та наявності доступу до «всесвітньої павутини». Застосування змішаного методу в процесі викладання практичного курсу англійської мови зовсім не усуває педагога від навчального процесу, а, навпаки, дозволяє полегшити його за допомогою використання такого універсального засобу навчання, як комп’ютер.
Загальновідомо, що в умовах сьогодення Computer-Assisted Language Learning (CALL) не є новим напрямом у навчальному процесі, оскільки більшість викладачів використовують комп’ютер під час викладання практичного курсу англійської мови до певної міри (набір текстового і роздаткового матеріалів, модульних контрольних робіт, тестів тощо).
Сучасний технічний прогрес забезпечує людство новим, універсальним інформаційно-комп’ютерним ресурсом – Інтернетом, що відкриває широкі горизонти як для спілкування, так і для навчання. На сьогоднішній день Інтернет – це не тільки вчитель студента, а й викладача, що тепер не є єдиним носієм і власником інформації, оскільки вона є загальною.  Завданням сучасного педагога залишається авторський підхід до інтерпретації великого інформаційного масиву, тобто навчання студентів шукати і здійснювати критичний аналіз потрібної інформації у необмеженому віртуальному просторі.
Безумовно, в умовах тотальної комп’ютеризації усіх сфер життя людини та розширення інформаційного простору чільне місце, зокрема у процесі викладання практичного курсу англійської мови, повинна займати Всесвітня мережа Інтернет. Використання інтернет-ресурсу має суттєві переваги як для викладачів, так і для студентів:
1)    по-перше, Інтернет – це безмежне інформаційне джерело, що дає змогу зекономити час для пошуку сучасного автентичного навчального матеріалу;
2)    по-друге, Всесвітня мережа відкриває можливості для творчості, оскільки під час використання матеріалу з Інтернету викладач стає автором і виконує певну методичну роботу: визначає цілі заняття, розробляє його структуру, створює нові види роботи, і що особливо важливо – відібраний викладачем матеріал орієнтується на конкретні цілі та завдання;
3)    по-третє, сучасна студентська молодь проводить більшість часу у віртуальному просторі (ігри в мережі, спілкування у соціальних мережах, пошук курсових, дипломних робіт, рефератів тощо), тому перед педагогами вищих навчальних закладів постає завдання скерувати їх перебування в інтернеті у правильному руслі, що сприятиме їхньому пізнавальному розвитку і буде професійно корисним.
Звичайно, що за ідеальних умов необхідне виконання завдань у режимі онлайн на практичних заняттях, що могли б передбачати пошук інформації в мережі на основі розробленого викладачем завдання. Однак через відсутність достатнього комп’ютерного забезпечення у деяких вищих навчальних закладах така форма роботи стає неможливою. За цих обставин доцільними є оффлайн завдання (наприклад, розв’язування кросвордів, лінгвістичних головоломок, виконання вправ).
Більше того, найцікавішою і найкреативнішою формою роботи з використанням мережі Інтернет вважаємо проектну роботу студентів у процесі вивчення практичного курсу англійської мови (наприклад, створення інтернет-сторінок, тематичних постерів, брошур, презентацій Power Point, відеоконференцій тощо). Зокрема, коли мова йде про викладання практичного курсу англійської студентам п’ятого року навчання, які згідно з навчальною програмою вивчають англомовні тексти країнознавчого характеру, їм можливо запропонувати розробку мап, путівників, буклетів для туристів, рекламних туристичних флаєрів на основі матеріалів з Вікіпедії  про певну країну, культуру, місто тощо.
Таким чином, проектна робота з використанням інтернет-ресурсу покликана розивати творчий потенціал студентів, передбачає застосування проблемного підходу до навчального матеріалу, проведення дослідницької роботи, занурення у мовне середовище, а також підвищує їх мотивацію у вивченні практичного курсу англійської мови та формує навички критичного осмислення автентичних англомовних текстів.  
Основними перевагами такого підходу до побудови та організації навчального процесу є швидкість, продуктивність, колективність, індивідуалізація, асинхронність, присутність різноманітних форм роботи (аудиторна/позааудиторна робота, інтерактивне навчання) та їх узгодженість, дидактичне забезпечення практичного курсу, наявність системи контролю та самоконтролю тощо. Однак застосування «змішаної» методики є можливим за таких умов: відповідне технічне забезпечення ВНЗ, кадрове забезпечення для створення та підтримки роботи сайту, організація доступу до мережі та безпеки роботи в ній, інформаційно-комунікаційна культура та комп’ютерна компетентність викладачів і студентів, а також володіння тих, хто навчаються, необхідними якостями (відповідальність, готовність і здатність до самостійного навчання).


MyEnglishLab як складова традиційного паперового підручника з АМ

MyEnglishLab - онлайн  додаток до  традиційних паперових  підручників (Cutting Edge,  Academic Connections,  Language  Leader,  Total  English, Market  Leader,  English  in Common,  North  Star, Top  Notch,  Speak Out) видавництва Pearson, що покликаний доповнити практичний курс англійської мови  з  метою  збільшення  обсягу  навчального матеріалу,  пропозиції  завдань  різного  рівня складності,  зняття  труднощів  у  студентів  у розумінні та практиці мови. Варто зауважити, що розробка  MyEnglishLab зумовлена  позицією авторського  колективу  щодо  необхідності оволодіння  студентами  наступними  ключовими аспектами:  професійними і життєвоважливими вміннями, комп’ютерною грамотністю, основними видами людської діяльності (комунікація, співпраця, критичне  мислення  та  творчість).  Практичну спрямованість  досліджуваного  онлайн  додатка підтверджує  широка  географія  використання MyEnglishLab  у  світовому  освітньому  просторі, зокрема  професор Страсбурзького  університету Сара  Сендз  підкреслює:  “Я  все  ще  опановую MyLab,  але  навіть  на  цьому  початковому  етапі він (авт. – онлайн додаток) зробив мене більш кваліфікованим педагогом. Насправді, я вважаю, MyEnglishLab  є  еквівалентом трьох  асистентів” [7]. Відтак  онлайн  додаток  MyEnglishLab пропонує низку інтерактивних видів діяльності, практичних  завдань  та  контрольних  робіт,  що інтегруються  з  програмою  практичного  курсу англійської  мови  та  допомагають  підвищити мотивацію студентів до вивчення іноземної мови, залучити  до навчального  процесу.  Більше  того, студенти можуть виконувати завдання будь­де за умови  наявності  доступу  до  мережі  Інтернет (вдома, в комп’ютерному класі, інтернет­кафе, на відпочинку тощо). Позитивним  моментом  у  запропонованих завданнях онлайн додатка є поради, підказки та ключі, що  скеровують  студентів  до  відповідної довідкової  сторінки  з  метою  правильного виконання  вправ.  Tакий  підхід  дає  змогу студентам проаналізувати варіанти відповіді, а не тільки  вгадувати  їх.  Додаток  також  передбачає автоматичне  оцінювання  навчальних  досягнень студентів. Відтак  вони  можуть  бачити миттєві відгуки  про  свою  роботу  у щоденнику,  а  також стежити  за  власним  прогресом  у  вивченні англійської  мови.  Разом  з  тим,  успішність студентів висвітлюється  автоматично  у  зведеній таблиці, тому викладач також отримує можливість перегляду досягнень як усієї групи, так і кожного студента  зокрема.  MyEnglishLab забезпечує викладача автоматичним  звітом  про  типові помилки  студентів,  тобто  педагог формує  чітку картину  про  мовні  труднощі  кожного  студента, тому  відповідно  він  може  виділити  час  для  їх усунення на заняттях в аудиторії, підібрати вправи та  завдання  для  запобігання  повторення аналогічних помилок у майбутньому. Згідно  з  цим  додатком  викладачеві пропонується  здійснювати  підбір  домашніх завдань як для усієї групи, так і кожного окремого студента,  орієнтуючись  на  різні  потреби 
ефективне  вивчення  англійської  мови.  Педагог визначає  кінцевий  час  та  дату  виконання домашнього  завдання,  або  дозволяє виконувати його у довільному темпі. Перевагою  використання  цього  онлайн компонента у процесі вивчення практичного курсу англійської мови у ВНЗ є можливість комунікації за  допомогою  MyEnglishLab,  оскільки розроблена  програма  дозволяє  студентам спілкуватися  в  режимі  онлайн  як  з одногрупниками,  так і  з  поза  університетською аудиторією. Щодо викладача, то він також може відправляти  короткі  повідомлення  студентам, листуватися з ними в мережі з метою інструкції або  уточнення  домашнього  завдання,  його керівництва,  зауваження  або інформування  про зміни  в  розкладі,  тобто  організації  та удосконалення навчального процесу з англійської мови. Першочерговим  завданням  викладача практичного курсу  англійської мови  у  ВНЗ,  що прагне  модернізувати  навчання  шляхом використання вищезгаданого онлайн доповнення до  традиційного  паперового  підручника,  є реєстрація  і  створення  групи  MyEnglishLab  на сайті  видавництва Pearson, залучення  до  неї студентів і спільна  систематична, послідовна  та цілеспрямована праця на основі цієї методики. Загалом  використання  MyEnglishLab  у процесі викладання практичного курсу англійської мови  є  корисним і має  суттєві  переваги  як  для викладачів,  так  і  для  студентів  у  навчальному процесі: 1. MyEnglishLab мотивує навчання до більшої міри, аніж аудіо­ та відео матеріали; 2.  Онлайн  доповнення  є  сучасним  засобом навчання,  оскільки  відповідає  інтересам  і потребам  студентів,  пропонує  автентичний  і актуальний  матеріал,  що  підвищує  їх проінформованість щодо інших мов та культур, а присутність  різноманітних  типів  вправ  сприяє розвитку  лінгвістичної  та  соціокультурної компетенцій студентів; 3. Використання онлайн компонента дозволяє організувати ефективне навчання англійської мови за  умови: чіткого  формулювання  завдань, конкретних вказівок щодо їх виконання; підбору матеріалу  відповідно  до  потреб  комунікації  та компетенції  студентів;  раціонального  розподілу часу та простору (викладач має змогу зекономити час  для  пояснення  найсуттєвішого  і найскладнішого матеріалу на занятті); 4. Можливість  застосування індивідуального підходу. Принцип індивідуалізації у комп’ютеризованому навчальному процесі з англійської мови забезпечується наступними факторами:  1) можливістю  вибору індивідуального темпу роботи; 2) індивідуальним способом  керування  навчальною  діяльністю, застосування  різних  за  ступенем  складності завдань  з  можливістю  переходу  до  більш складних  чи,  навпаки,  більш  простих варіантів роботи  з  програмою  залежно  від  успішності результатів; 3) наданням індивідуального набору засобів підтримки навчання (довідники, підказки, ключі);  4 )  адаптацією  форми  навчального матеріалу  до  індивідуальних  особливостей сприйняття інформації конкретним студентам. 5. Онлайн компонент відкриває можливості для творчості,  оскільки  під  час  формування домашнього  завдання  викладач  стає  автором  і виконує  певну методичну  роботу:  визначає  цілі завдань, розробляє їх послідовність, складність, здійснює  підбір  як  для  усієї  групи,  так  і  для окремих  студентів,  і  що  особливо  важливо  – відібраний викладачем матеріал орієнтується на конкретні цілі та завдання; 6. Додатковий навчальний матеріал і завдання співвідносяться зі змістом  підручника. Студенти отримують можливість виконувати їх автономно, перебуваючи  в  мережі,  що  сприяє  розвитку самостійності,  спонукає  користуватися інформацією,  що  безпосередньо  впливає  на їх особисте і професійне становлення. 7.  Сучасна  студентська  молодь  проводить більшість  часу  у віртуальному  просторі  (ігри в мережі, спілкування у соціальних мережах, пошук курсових, дипломних робіт, рефератів тощо), тому педагоги вищих навчальних закладів отримують можливість скерувати їх перебування в Інтернеті у правильному руслі шляхом вивчення англійської мови  на  основі  використання  запропонованої онлайн  складової,  що  сприятиме  їхньому пізнавальному  розвитку  і  буде  професійно корисним
 й
ПРОФЕСІЙНО-МЕТОДИЧНА ПІДГОTОВКА ВЧИТЕЛЯ АНГЛІЙСЬКОї МОВИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Хомишак Оксана Богданівна,
кандидат педагогічних наук,
доцент кафедри порівняльної педагогіки
та методики викладання іноземних мов
Дрогобицького державного педагогічного університету
 імені Івана Франка

Процеси інтеграції України до європейського політичного, економічного та освітнього простору зумовлюють не тільки зростання попиту на фахівців, які володіють англійською мовою на професійному рівні, але й підвищення вимог до якості їх іншомовної підготовки, яка б співвідносилася і відповідала світовим стандартам. Згідно з Указом Президента України (№ 641) 2016 рік оголошено Роком англійської мови, що передбачає започаткування проекту підвищення фахової кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників з англійської мови  та запровадження поетапної сертифікації вчителів іноземних мов загальноосвітніх навчальних закладів з метою визначення рівня володіння ними іноземною мовою згідно із Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти[9]. З огляду на це гострою проблемою сьогодення є розробка нових підходів до відбору змісту та організації професійно-методичної підготовки майбутніх вчителів до навчання англійської мови (АМ) в умовах загальноосвітньої школи (ЗОШ).
Аналіз останніх досліджень та публікаційНизка досліджень сучасних науковців (О. Бігич [8], Н. Гальскова [1], Г. Елізарова [2], І. Задорожна [3], Л.Морська [4], С.Ніколаєва [6], Є.Пасов[5], О.Соловова [6], Дж. Гамер [10]) висвітлюютьлінгводидактичні, культурологічні та методичні аспекти фахової підготовки майбутніх вчителів іноземної мови.Однак питання ефективної реалізації професійно-методичної підготовки сучасного вчителя АМ в умовах ВНЗ відповідно до інноваційних процесів у сфері вищої іншомовної освіти залишається недостатньо вивченим. 
Метою статті єрозкриття змісту й специфіки підготовки майбутніх вчителів до навчання АМ у ЗОШ.
Виклад основного матеріалу. У системі підготовки педагогічних кадрів в умовах ВНЗ розв’язання окресленої проблеми вбачаємо у запровадженні та вивченні курсу «Інноваційні технології навчання АМ у ЗОШ», який розкриває теоретичні та практичні аспекти модернізаціїнавчання англійської мови як засобу спілкування в діалозі культур, інноваційні методичні технології, репрезентує сучасний погляд на формування англомовної комунікативної компетентності учнів.
З огляду на це розроблено та запропоновано програму навчальної дисципліни  «Інноваційні технології навчання АМ у ЗОШ» для підготовки фахівців першого бакалаврського рівня вищої освіти за спеціальністю Філологія. Мова і література (англійська).
   Предметом вивчення дисципліни  «Інноваційні технології навчання АМ у ЗОШ» є сучасні технології та методи викладання англійської мови у ЗОШ.
Навчальна дисципліна «Інноваційні технології навчання АМ у ЗОШ» має міждисциплінарні зв’язки, оскільки пов’язана з педагогікою, психологією та лінгводидактикою.
Вивчення дисципліни включає такі тематичні блоки:
Тематичний блок 1.Інновації у навчанні АМ у ЗОШ.
Тематичний блок 2.Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) у навчанні англійської мови.
Зміст навчальної дисципліни охоплює орієнтовний перелік запропонованих темлекцій:
Тематичний блок 1. Інновації у навчанні АМ у ЗОШ
1.      Сучасні тенденції у навчанні АМ
Основні лінгводидактичні поняття та їх визначення (підхід, метод, прийом, технологія). Еволюція методів навчання англійської мови. Метод «спільноти», сугестопедія, мовчазний метод, метод опори на фізичну реакцію, навчання АМ за допомогою комп’ютера, свідомо-орієнтований підхід, метод комунікативних завдань, нейро-лінгвістичне програмування, теорія множинного інтелекту, змішаний метод). Еклектизм у навчанні АМ.

2.     Кооперативне навчання на уроках АМ.

Поняття «кооперативне навчання». Цілі, завдання, принципи кооперативного навчання. Навчання у команді. Групове навчання у команді. Індивідуалізація навчання у команді. Навчання у команді на основі ігрової діяльності. Етапи кооперативного навчання на уроках АМ.
3.     Проектна робота на уроках АМ.
Історія виникнення методу проектів, його суть та визначення. Особливості проектної роботи на уроках АМ. Індивідуальні та групові проекти. Етапи організації проектної роботи на уроках АМ. Використання проектної роботи у навчально-виховному процесі з АМ у ЗОШ.
4.     Кейсові технології навчання АМ.
Теоретичні основи кейсових технологій. Характерні риси та технологічні особливості кейсів. Основні стратегічні принципи. Аналіз кейсів. Типи ситуацій. Етапи формування кейсів.
Тематичний Блок 2.Інформаційно-комунікаційні технології у навчанні англійської мови.
5.     Сучасні засоби навчання АМ
Засоби навчання та їх класифікація. Сучасний паперовий підручник з АМ: характеристика та структура. Електронні підручники з АМ: переваги та недоліки. Використання програми CourseLabдля створення інтерактивного підручника з АМ.
6.     Інформаційно-комунікаційні технології у формуванні англомовної комунікативної компетентності (АКК) учнів
Використання вебквестів у навчанні АМ. Використання аудіо/відеоподастингу на уроках АМ. Використання навчальних презентацій PowerPointPresentation. Мультимедійні продукти та їх роль у навчанні АМ у ЗОШ. Використання соціальних сервісів (Skype, Facebook, Twitter, Edmodo, Livemocha та ін.) у формуванні АКК учнів.
7.     Сучасні технології оцінювання і контролю навчальних досягнень учнів з АМ
Мовне портфоліо як засіб навчання і оцінювання навчальних досягнень учнів з АМ.  Структура мовного портфоліо. Етапи укладання мовного портфоліо. Електронне портфоліо. Тест як засіб контролю у навчанні АМ. Типи, види тестів і технології використання. Розробка тестових завдань за допомогою комп’ютерної оболонки «HotPotatoes
8. Професійний розвиток педагога-філолога у сучасному інформаційному просторі
Психолого-педагогічний портрет сучасного вчителя АМ. Професійно-методична компетентність вчителя, складові та шляхи її вдосконалення. Інформаційно-комунікаційна компетентність вчителя АМ. Блог вчителя АМ як  засіб його професійного розвитку.
Для організації навчального процесу у формі практичних занять нами запропонована така орієнтовна тематика :
1. Сучасні технологіїнавчання АМ у ЗОШ.
2.     Інтерактивні форми роботи учнів на уроках  АМ у середній ЗОШ.
3.     Розвиток творчості та критичного мислення на уроках АМ.
4.     Інновації у плануванні та організації навчально-виховного процесу з АМ у ЗОШ.
5.     Сучасні засоби навчання АМ у ЗОШ
6.     Використання інформаційно-комунікаційних технологій у формуванні англомовної комунікативної компетентності учнів
7.     Інноваційні технології оцінювання і контролю навчальних досягнень учнів з АМ.
8.     Професійний розвиток педагога-філолога у сучасному інформаційному просторі.
           Разом з тим, з метою розвитку у студентівпедагогічної та методичноїмайстерності ми пропонуємопроведеннялабораторних занять у межах такої тематики:
1. Дослідження еволюції методів навчання АМ.
2. Використання інтерактивних форм роботи учнів на уроках  АМ.
3. Використання проектної роботи на уроках АМ.
4. Створення та використання інтерактивних підручників у формуванні комунікативної компетентності учнів на уроках АМ.
5.Використання ІКТ у формуванні комунікативної компетентності учнів на уроках АМ.
6. Використання ІКТ в укладанні мовного портфоліо учнівз АМ.
7. Використання ІКТ в оцінюванні та контролі навчальних досягнень учнів з АМ.
8.Створення та використання блогу для розвитку професійно-методичної компетентності вчителя  АМ.
Висновки. Таким чином, розробка та введення запропонованого курсу може бути важливою складовою і невід’ємним чинником у фаховій підготовці майбутніх вчителів АМу ВНЗ, оскільки «Інноваційні технології навчання АМ у ЗОШ»  –  одна із вагомих дисциплін у професійно-методичному становленні студентів. Відвідування занять підвищить не лише теоретичні знання з дисципліни, розширитьметодичний світогляд, а також сформує у них відповідні практичні вміння модернізації навчально-виховного процесу з АМ у ЗОШ.
Перспективоюподальших наукових досліджень залишаються такі питання, як пошук шляхів удосконалення матеріально-технічного та навчально-методичного забезпечення середніх навчальних закладів, розробка методики використання сучасних ІКТ навчання АМ;підготовка педагогічних кадрів до застосування сучасних ІКТ в навчальному процесі; підвищення мотивації вчителів та учнів до навчання і вивчення АМ  на основіінноваційних технологій.


Список використаних літературних джерел:
1.     Гальскова Н.Д., Гез Н.И. Теорияобученияиностраннымязыкам. Лингводидактика и методика: учеб. пособие для студ. лингв. ун-тов и фак. ин. яз. высш. учеб. заведений. 3-е изд. стер. – М.: Издательский центр «Академия», 2006. – 336 с.
2.     Елизарова Г.В. Культура и обучениеиностраннымязыкам. – СПб.: КАРО, 2005. – 352 с.
3.     Задорожна І.П. Організація самостійної роботи майбутніх учителів англійської мови з практичної мовної підготовки: монографія. – Тернопіль: Вид-во ТНПУ, 2011. – 414 с. 
4.     Морська Л.І. Інформаційні технології у навчанні іноземних мов: Навчальний посібник. – Тернопіль: Астон, 2008. – 256 с.
5.     Пассов Е.И. Методика кактеория и технологияиноязычногообразования. – Елец: ЕГУ им. И.А.Бунина, 2010. – 543 с.
6.     Соловова Е.Н. Методика обученияиностраннымязыкам: продвинутый курс: пособие для студентовпедвузов и учителей. – М.: АСТ Астрель, 2009. – 238 с.
7.     Сучасні технології навчання іноземних мов і культур у загальноосвітніх і вищих навчальних закладах: Колективна монографія / С.Ю. Ніколаєва, Г.Е. Борецька, Н.В. Майєр, О.М. Устименко, В.В. Черниш та інші; [за ред. С.Ю. Ніколаєвої; техн.. ред. І. Ф. Соболєвої]. – К. : Ленвіт, 2015. – 444 с.
8.     Сучасний студент у контексті особистісно-діяльнісного підходу: за результатами науково-методичних досліджень / О. Б. Бігич та ін.: Колективна монографія. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2014. – 148 с.
9.     УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №641/2015прооголошення 2016 року Роком англійської мови в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.president.gov.ua/documents/6412015-19560.
10.            Harmer J. The Practice of Language Teaching [With DVD]. – Longman, 2015. – 456 p.